Γραμματεία Διαγωνισμού: 2610-997231 philosophia.diagonismos@gmail.com
Select Page

Ανακοινώσεις του 9ου διαγωνισμού (2019-2020)

Ανακοίνωση 16.04.2020

Στατιστικά 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού φιλοσοφικού Δοκιμίου 2019-2020

 

Δηλώσεις Συμμετοχής
Μαθητές 372
Νομοί 18 + Λύκειο Ανόβερο
ΔΔΕ 22
Εξεταστικά κέντρα 23
Γραπτά που προωθήθηκαν  στο ΤΦ για 2η βαθμολόγηση 95
Γραπτά έως και 17 (μετά τη 2η βαθμολόγηση) 69
Γραπτά από 17 και άνω (μετά τη 2η βαθμολόγηση) 26
Προκριθέντες στον τελικό και επιλαχόντες 15 + 5
Προκρίσεις σε Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας 2 + 1 επιλαχούσα

 

Ανακοίνωση 16.04.2020

Στατιστικά 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού φιλοσοφικού Δοκιμίου 2019-2020

 

Δηλώσεις Συμμετοχής
Μαθητές 372
Νομοί 18 + Λύκειο Ανόβερο
ΔΔΕ 22
Εξεταστικά κέντρα 23
Γραπτά που προωθήθηκαν  στο ΤΦ για 2η βαθμολόγηση 95
Γραπτά έως και 17 (μετά τη 2η βαθμολόγηση) 69
Γραπτά από 17 και άνω (μετά τη 2η βαθμολόγηση) 26
Προκριθέντες στον τελικό και επιλαχόντες 15 + 5
Προκρίσεις σε Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας 2 + 1 επιλαχούσα

 

Ανακοίνωση 16.04.2020

Ανακοινώνουμε ότι έχουν αναρτηθεί τα βραβευμένα γραπτά του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου (1ο Βραβείο, 2ο Βραβείο, 3ο Βραβείο, καθώς και τα δοκίμια των δύο μαθητών που θα λάβουν μέρος στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας). Για να μεταβείτε στη σελίδα με τα γραπτά, πατήστε εδώ.

Ανακοίνωση 16.04.2020

Ανακοινώνουμε ότι έχουν αναρτηθεί τα βραβευμένα γραπτά του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου (1ο Βραβείο, 2ο Βραβείο, 3ο Βραβείο, καθώς και τα δοκίμια των δύο μαθητών που θα λάβουν μέρος στη Διεθνή Ολυμπιάδα Φιλοσοφίας). Για να μεταβείτε στη σελίδα με τα γραπτά, πατήστε εδώ.

Ανακοίνωση 27.01.2020 - Οι βαθμοί όλων των γραπτών που βαθμολογήθηκαν από το Τμήμα Φιλοσοφίας

 

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΒΑΘΜΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ ΠΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Ανακοινώνουμε τους βαθμούς από όλα τα γραπτά που λάβαμε στο Τμήμα Φιλοσοφίας. Βάσει κανονισμού, ο βαθμός που αναγράφεται στον παρακάτω πίνακα αναφέρεται στο Μ.Ο. μεταξύ του βαθμού της ΔΔΕ και του βαθμού του ΤΦ. Τόσο οι μαθητές που συμμετείχαν την ημέρα του προκριματικού (14 Δεκεμβρίου) και των οποίων τα γραπτά δεν προκρίθηκαν όσο και οι μαθητές των οποίων τα γραπτά ήρθαν για βαθμολόγηση στο ΤΦ αλλά δεν προκρίθηκαν στον τελικό, θα λάβουν ειδικό έπαινο ο οποίος θα σταλεί στα σχολεία τις επόμενες μέρες.

 

Όνομα μαθητή Σχολική Μονάδα ΔΔΕ Βαθμός

                                  Α ΑΘΗΝΑΣ

Παντελάρου Κωνσταντίνα 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 17,75
Βερυβάκη Μαρία-Καλλιόπη 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 17,75
Μπάκωση Ελευθερία Μαρία 26ο ΓΕΛ Αθηνών – Μαράσλειο 16,75
Σκουμπάκη Ευδοκία Χριστίνα 27ο ΓΕΛ Αθηνών 16,5
Μπιθημήτρη Σεμέλη-Παρασκευή 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 16
Βρεττού Ναταλία Λεόντειο Λύκειο 17
Ταγαρούλιας Νικόλας Λεόντειο Λύκειο Πατησίων 16
Μπαλής Γεώργιος – Εφραιμ Λεόντειο Λύκειο Πατησίων 17
Φανού Ευδοκία 27ο Λύκειο Αθηνών 15
Παναγιωτοπούλου Βαρβάρα 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 15

                               Β ΑΘΗΝΑΣ

Μασιά Κωνσταντίνα Στέλλα 1ο ΓΕΛ Ν. Ψυχικού 16,5
Κωνσταντίνου Αλεξάνδρα Σχολή Μωραΐτη 15,5
Λιαναντωνάκης Εμμανουήλ Β Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού 17,25
Μαρκάκη Αμαλία Ελένη 2ο ΓΕΛ Κηφησιάς 15
Βαλέρα Μιχαέλα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου 17,5
Ιωαννίδου βασιλική 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής 16
Καλδερίμη Φαία 3ο ΓΕΛ Νέου Ηρακλείου Αττικής 18
Δρόσου Αναστασία Σχολή Μωραΐτη 17,5
Οικονομοπούλου Ειρήνη 2ο ΓΕΛ Κηφησιάς 17
Παπαγγελέτου Μαρία Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδας 16,75
Ντόσκα Αναστασία Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου 15
Βασιλειάδου Λυδία 2ο ΓΕΛ Αγ Παρασκευή 16,75
Μιχελή Αλεξία 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής 17,25
Θεοδοσίου Μιχάλης 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής 16,5
Καστερούδης Παναγιώτης Σχολή Μωραΐτη 17,75
Παπακώστα Σαμπατάκη Κανέλλα Αμερικάνικο Κολέγιο Ελλάδος 16,75

                           Δ ΑΘΗΝΑΣ

Ειρήνη Διακρούση 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας 17
Βανδώρος Χρήστος 7ο ΓΕΛ Νέα Σμύρνης 16
Μεντόλλι Κέισι 3ο ΓΕΛ Γλυφάδας 17
Λαγογιάννη Άννα-Φωτεινή 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης 15,5
Ηλιοπούλου – Τσιμαράτου Ανδριάνα Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής 16,75
Μπουλιέρη Βασιλική 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας 15
Μενεγάκη-Αλιφέρη Ανθή-Ειρήνη 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας 16,75
Κουβαράς Δημήτριος 1ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου 18

                          ΠΕΙΡΑΙΑΣ

Ευαγγελίδη Δανάη 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 16,5
Κοκκίνου Θεοδώρα 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 16,5
Μπάλι Εράλντο 1ο ΓΕΛ Περάματος 16,5
Σαρρή Μαρία 4ο ΓΕΛ κορυδαλλού 17
Τσιριγώτης Αναστάσιος 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 18
Ελευθεριάδη Μαρία Νεφέλη 1ο ΓΕΛ κορυδαλλού 14
Αρβανίτης Κων/νος 1ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 17,5

Ανατολική Θεσσαλονίκη

Καραμιχαηλίδου Γαρυφαλιά 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης 15,5
Ντίνα Μάρθα 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης 15,5
Σαχπαζή Χρύσα 2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης 16
Καιναμίση Χρυσούλα 1ο ΓΕΛ Θέρμης 16,5
Μάνσαλη Δήμητρα 1ο ΓΕΛ Θέρμης 14
Μάντης Αλέξανδρος 1ο ΓΕΛ Θέρμης 15,5
Ιεροπούλου Κρίστα Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης 16,5

Δυτική Αττική

Σβίγκου  Ευαγγελία 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ 16
Σιδέρη Ιωάννα 1ο ΓΕΛ Μεγάρων 15
Μπλέτσα Αγγελική 1ο ΓΕΛ Ανω Λιοσίων 15,75
Τσικαλά  Αφροδίτη 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ 14,5
Τσιρώνη  Μαρία  Ελένη 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ 16

Ηράκλειο Κρήτης

Ξυλούρη Ιωάννα 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου 17,5
Μαστρογιαννάκη Χριστίνα 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου 16
Κοκολάκη Τέντου – Ειρήνη Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου 15
Κλινάκη Βικτωρία 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου 17,25

Ημαθία

Αλεξίου Νικολέτα 2ο ΓΕΛ Βέροιας 16,5
Τσανακτσή Αικατερίνη 2ο ΓΕΛ Βέροιας 15
Σαράφη Μαρία 2ο ΓΕΛ Βεροιας 17
Καραμίχου Μαγδαληνή 2ο ΓΕΛ Βέροιας 18,5

Ιωάννινα

Μέρτζιου Βεατρίκη Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων 18

Λέσβος

Δούκας Μιχαήλ Άγγελος Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,5
Στεφανέλλη Μαρία-Ταξιαρχούλα Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,5
Βόμβα Στυλιανή Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,75
Κουτσκουδή Μαριάνθη Χαραλαμπία Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 16,5
Βεντούρη Αγγελική Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 16
Βερβέρη Μιχαέλα Πειραματικό Λύκειο Μυτιλήνης 17,25
Γκότση Νεφέλη Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνη 17
Κόντος Μάριος-Φώτιος 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,75
Τσότρα Προκοπία – Ραφαηλία 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης 17

Δωδεκάνησα

Κωσταρά Γεωργία 2ο ΓΕΛ Κω 14
Κώστογλου Κομνηνός 2ο ΓΕΛ Κω 15,75
Μαμουζέλος Θέμελης 2ο ΓΕΛ Κω 17,5
Ηλιος Κωνσταντίνος 2ο ΓΕΛ Κω 19
Περής Γεώργιος 1ο ΓΕΛ Κω 17,25
Κιοσέογλου Γιασεμή 2ο ΓΕΛ Κω 15,5
Χατζημάρκου Άννα Γεωργία 2ο ΓΕΛ Κω 16,75
Μανωλάς Μιχαήλ ΓΕΛ Κρεμαστής 16,5

Ηλείας

Τζαβάρα Σεβαστή 4ο ΓΕΛ Πύργου 13
Μουράτη Μαρία 4ο ΓΕΛ Πύργου 15,5

Αννόβερο

Βουδούρης Ιερόθεος Ελληνικό Λύκειο Αννόβερου 17,75

Χίος

Ηλιαδάκη Ιωάννα 1ο ΓΕΛ Χίου 15,5

Αχαΐας

Σταματίου Μαριάννα Αρσάκειο 15,75
Παπαθεοδώρου Αναστασία Αρσάκειο 16,25
Παίζης Τηλέμαχος Αρσάκειο 16

Σέρρες

Θεοδωρούδης Θεόδωρος ΓΕΛ Νιγρίτας 16,5
Παυλίδου Στυλιανή 2ο ΓΕΛ Σερρών 18,5
Μπούγιου Βασιλικη ΓΕΛ Νιγρίτας 17
Μαντζιούρη Μαρία ΓΕΛ Νιγρίτας 16,25
Μαρτινάκης Σταύρος ΓΕΛ Νιγρίτας 17

Φθιώτιδα

Ντερβίση Κατερίνα 3ο ΓΕΛ Λαμίας 16

Λάρισα

Ρεντοπούλου Κωνσταντία – Αρετή 15

Ρέθυμνο

Μπαμπένκο Νικολέτα 3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου 17,5
Ψωμά Νίκη Πειραματικό ΓΕΛ  Ρεθύμνου 18

Εύβοια

Χουλιαρά Νεκταρία – Μαντζουράνα ΓΕΛ Κύμης 17

 

Σε περίπτωση που κάποιο όνομα είναι λάθος γραμμένο, παρακαλώ στείλτε τη σωστή διατύπωση στο philosophia.diagonismos@gmail.com

 

 

Ανακοίνωση 27.01.2020 -- Οι βαθμοί όλων των γραπτών που βαθμολογήθηκαν από το Τμήμα Φιλοσοφίας

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΒΑΘΜΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΓΡΑΠΤΩΝ ΠΟΥ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ

Ανακοινώνουμε τους βαθμούς από όλα τα γραπτά που λάβαμε στο Τμήμα Φιλοσοφίας. Βάσει κανονισμού, ο βαθμός που αναγράφεται στον παρακάτω πίνακα αναφέρεται στο Μ.Ο. μεταξύ του βαθμού της ΔΔΕ και του βαθμού του ΤΦ. Τόσο οι μαθητές που συμμετείχαν την ημέρα του προκριματικού (14 Δεκεμβρίου) και των οποίων τα γραπτά δεν προκρίθηκαν όσο και οι μαθητές των οποίων τα γραπτά ήρθαν για βαθμολόγηση στο ΤΦ αλλά δεν προκρίθηκαν στον τελικό, θα λάβουν ειδικό έπαινο ο οποίος θα σταλεί στα σχολεία τις επόμενες μέρες.

 

Όνομα μαθητή Σχολική Μονάδα ΔΔΕ Βαθμός
                                  Α ΑΘΗΝΑΣ
Παντελάρου Κωνσταντίνα 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 17,75
Βερυβάκη Μαρία-Καλλιόπη 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 17,75
Μπάκωση Ελευθερία Μαρία 26 ΓΕΛ Αθηνών – Μαράσλειο 16,75
Σκουμπάκη Ευδοκία Χριστίνα 27ο ΓΕΛ Αθηνών 16,5
Μπιθημήτρη Σεμέλη-Παρασκευή 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 16
Βρεττού Ναταλία Λεόντειο Λύκειο 17
Ταγαρούλιας Νικόλας Λεόντειο Λύκειο Πατησίων 16
Μπαλής Γεώργιος – Εφραιμ Λεόντειο Λύκειο Πατησίων 17
Φανού Ευδοκία 27ο Λύκειο Αθηνών 15
Παναγιωτοπούλου Βαρβάρα 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο 15
                               Β ΑΘΗΝΑΣ
Μασιά Κωνσταντίνα Στέλλα 1ο ΓΕΛ Ν. Ψυχικού 16,5
Κωνσταντίνου Αλεξάνδρα Σχολή Μωραΐτη 15,5
Λιαναντωνάκης Εμμανουήλ Β Αρσάκειο Λύκειο Ψυχικού 17,25
Μαρκάκη Αμαλία Ελένη 2ο ΓΕΛ Κηφησιάς 15
Βαλέρα Μιχαέλα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου 17,5
Ιωαννίδου βασιλική 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής 16
Καλδερίμη Φαία 3ο ΓΕΛ Νέου Ηρακλείου Αττικής 18
Δρόσου Αναστασία Σχολή Μωραΐτη 17,5
Οικονομοπούλου Ειρήνη 2ο ΓΕΛ Κηφησιάς 17
Παπαγγελέτου Μαρία Αμερικάνικο Κολλέγιο Ελλάδας 16,75
Ντόσκα Αναστασία Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου 15
Βασιλειάδου Λυδία 2ο ΓΕΛ Αγ Παρασκευή 16,75
Μιχελή Αλεξία 3ο ΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής 17,25
Θεοδοσίου Μιχάλης 3οΓΕΛ Ηρακλείου Αττικής 16,5
Καστερούδης Παναγιώτης Σχολή Μωραίτη 17,75
Παπακώστα Σαμπατάκη Κανέλλα Αμερικάνικο Κολέγιο Ελλάδος 16,75
                           Δ ΑΘΗΝΑΣ
Ειρήνη Διακρούση 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας 17
Βανδώρος Χρήστος 7ο ΓΕΛ Νέα Σμύρνης 16
Μεντόλλι Κέισι 3ο ΓΕΛ Γλυφάδας 17
Λαγογιάννη Άννα-Φωτεινή 7ο ΓΕΛ Νέας Σμύρνης 15,5
Ηλιοπούλου – Τσιμαράτου Ανδριάνα Πρότυπο ΓΕΛ Ευαγγελικής Σχολής 16,75
Μπουλιέρη Βασιλική 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας 15
Μενεγάκη-Αλιφέρη Ανθή-Ειρήνη 5ο ΓΕΛ Γλυφάδας 16,75
Κουβαράς Δημήτριος 1ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου 18
                          ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Ευαγγελίδη Δανάη 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 16,5
Κοκκίνου Θεοδώρα 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 16,5
Μπάλι Εράλντο 1ο ΓΕΛ Περάματος 16,5
Σαρρή Μαρία 4ο ΓΕΛ κορυδαλλού 17
Τσιριγώτης Αναστάσιος 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 18
Ελευθεριάδη Μαρία Νεφέλη 1ο ΓΕΛ κορυδαλλού 14
Αρβανίτης Κων/νος 1ο ΓΕΛ Κορυδαλλού 17,5
Ανατολική Θεσσαλονίκη
Καραμιχαηλίδου Γαρυφαλιά 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης 15,5
Ντίνα Μάρθα 4ο ΓΕΛ Σταυρούπολης 15,5
Σαχπαζή Χρύσα 2ο ΓΕΛ Σταυρούπολης 16
Καιναμίση Χρυσούλα 1ο ΓΕΛ Θέρμης 16,5
Μάνσαλη Δήμητρα 1ο ΓΕΛ Θέρμης 14
Μάντης Αλέξανδρος 1ο ΓΕΛ Θέρμης 15,5
Ιεροπούλου Κρίστα Αρσάκειο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης 16,5
Δυτική Αττική
Σβίγκου  Ευαγγελία 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ 16
Σιδέρη Ιωάννα 1ο ΓΕΛ Μεγάρων 15
Μπλέτσα Αγγελική 1ο ΓΕΛ Ανω Λιοσίων 15,75
Τσικαλά  Αφροδίτη 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ 14,5
Τσιρώνη  Μαρία  Ελένη 2ο ΓΕΛ ΜΕΓΑΡΩΝ 16
Ηράκλειο Κρήτης
Ξυλούρη Ιωάννα 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου 17,5
Μαστρογιαννάκη Χριστίνα 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου 16
Κοκολάκη Τέντου – Ειρήνη Πειραματικό ΓΕΛ Ηρακλείου 15
Κλινάκη Βικτωρία 10ο ΓΕΛ Ηρακλείου 17,25
Ημαθία
Αλεξίου Νικολέτα 2ο ΓΕΛ Βέροιας 16,5
Τσανακτσή Αικατερίνη 2ο ΓΕΛ Βέροιας 15
Σαράφη Μαρία 2ο ΓΕΛ Βεροιας 17
Καραμίχου Μαγδαληνή 2ο ΓΕΛ Βέροιας 18,5
Ιωάννινα
Μέρτζιου Βεατρίκη Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων 18
Λέσβος
Δούκας Μιχαήλ Άγγελος Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,5
Στεφανέλλη Μαρία-Ταξιαρχούλα Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,5
Βόμβα Στυλιανή Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,75
Κουτσκουδή Μαριάνθη Χαραλαμπία Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 16,5
Βεντούρη Αγγελική Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης 16
Βερβέρη Μιχαέλα Πειραματικό Λύκειο Μυτιλήνης 17,25
Γκότση Νεφέλη Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνη 17
Κόντος Μάριος-Φώτιος 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης 17,75
Τσότρα Προκοπία – Ραφαηλία 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης 17
Δωδεκάνησα
Κωσταρά Γεωργία 2ο ΓΕΛ Κω 14
Κώστογλου Κομνηνός 2ο ΓΕΛ Κω 15,75
Μαμουζέλος Θέμελης 2ο ΓΕΛ Κω 17,5
Ηλιος Κωνσταντίνος 2ο ΓΕΛ Κω 19
Περής Γεώργιος 1ο ΓΕΛ Κω 17,25
Κιοσέογλου Γιασεμή 2ο ΓΕΛ Κω 15,5
Χατζημάρκου Άννα Γεωργία 2ο ΓΕΛ Κω 16,75
Μανωλάς Μιχαήλ ΓΕΛ Κρεμαστής 16,5
Ηλείας
Τζαβάρα Σεβαστή 4ο ΓΕΛ Πύργου 13
Μουράτη Μαρία 4ο ΓΕΛ Πύργου 15,5
Αννόβερο
Βουδούρης Ιερόθεος Ελληνικό Λύκειο Αννόβερου 17,75
Χίος
Ηλιαδάκη Ιωάννα 1ο ΓΕΛ Χίου 15,5
Αχαΐας
Σταματίου Μαριάννα Αρσάκειο 15,75
Παπαθεοδώρου Αναστασία Αρσάκειο 16,25
Παίζης Τηλέμαχος Αρσάκειο 16
Σέρρες
Θεοδωρούδης Θεόδωρος ΓΕΛ Νιγρίτας 16,5
Παυλίδου Στυλιανή 2ο ΓΕΛ Σερρών 18,5
Μπούγιου Βασιλικη ΓΕΛ Νιγρίτας 17
Μαντζιούρη Μαρία ΓΕΛ Νιγρίτας 16,25
Μαρτινάκης Σταύρος ΓΕΛ Νιγρίτας 17
Φθιώτιδα
Ντερβίση Κατερίνα 3ο ΓΕΛ Λαμίας 16
Λάρισα
Ρεντοπούλου Κωνσταντία – Αρετή 15
Ρέθυμνο
Μπαμπένκο Νικολέτα 3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου 17,5
Ψωμά Νίκη Πειραματικό ΓΕΛ  Ρεθύμνου 18
Εύβοια
Χουλιαρά Νεκταρία – Μαντζουράνα ΓΕΛ Κύμης 17

 

Σε περίπτωση που κάποιο όνομα είναι λάθος γραμμένο, παρακαλώ στείλτε τη σωστή διατύπωση στο philosophia.diagonismos@gmail.com

Ανακοίνωση 20.01.2020 - Ανάρτηση Αποτελεσμάτων της Τελικής Φάσης

Για να δείτε τα αποτελέσματα της τελικής φάσης σε αρχείο pdf, πατήστε εδώ.

                                                 Κατανομή Βραβείων

 

Θέση Είδος βραβείου Σειρά κατάταξης
1

Βραβείο Α

Βραβείο Β

Βραβείο Γ

Τσιριγώτης Αναστάσιος     4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού

Κουβαράς Δημήτρης      1οΓΕΛ Αγ Δημητρίου

Μέρτζιου Βεατρίκη       Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

2
3
4 Έπαινος 4ης Θέσης Καραμίχου Μαγδαληνή – 4ο ΓΕΛ Βέροιας
5 Έπαινος 5ης θέσης (αλφαβητική κατάταξη)

Βουδούρης Ιερόθεος            Ελληνικό Λύκειο Αννόβερου

Καστερούδης Παναγιώτης        Σχολή Μωραίτη

6

Έπαινος 6ης Θέσης

(αλφαβητική κατάταξη)

Ήλιος Κωνσταντίνος   2ο ΓΕΛ Κω

Καλδερίμη Φαία         3ο ΓΕΛ Νέου Ηρακλείου

Παυλίδου Στυλιανή         2ο ΓΕΛ Σερρών

Παντελάρου Κωνσταντίνα – 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο

           

7

Έπαινος 7ης θέσης

(αλφαβητική κατάταξη)

Βερυβάκη Μαρία-Καλλιόπη       26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο

Βόμβα Στυλιανή        Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης

Κόντος Μάριος-Φώτιος        5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης

Στεφανέλλη Μαρία-Ταξιαρχούλα     Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης

Ψωμά Νίκη        Πειραματικό ΓΕΛ  Ρεθύμνου

 

Έπαινοι ΔΟΦ

1ος νικητής

2ος νικητής

Επιλαχούσα

 

Τσιριγώτης Αναστάσιος      4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού

Κουβαράς Δημήτρης       1ο ΓΕΛ Αγ Δημητρίου

Μέρτζιου Βεατρίκη        Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

16-20

Διάκριση επιλαχόντων

(βαθμολογική κατάταξη)

(α)Βαλέρα Μιχαέλα    Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου

(β)Δρόσου Αναστασία            Σχολή Μωραίτη

(γ)Μαμουζέλος Θέμελης        2ο ΓΕΛ Κω

(δ)Μπαμπένκο Νικολέτα        3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου

(ε)Τρευλάκη – Κουτέλλη Ευστρατία-Μαρία – Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης

 

Για να δείτε τα αποτελέσματα της τελικής φάσης σε αρχείο pdf, πατήστε εδώ.

Ανακοίνωση 20.01.2020 - Ανάρτηση Αποτελεσμάτων της Τελικής Φάσης

Για να δείτε τα αποτελέσματα της τελικής φάσης σε αρχείο pdf, πατήστε εδώ.

                                                 Κατανομή Βραβείων

 

Θέση Είδος βραβείου Σειρά κατάταξης
1

Βραβείο Α

Βραβείο Β

Βραβείο Γ

Τσιριγώτης Αναστάσιος     4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού

Κουβαράς Δημήτρης      1οΓΕΛ Αγ Δημητρίου

Μέρτζιου Βεατρίκη       Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

2
3
4 Έπαινος 4ης Θέσης Καραμίχου Μαγδαληνή – 4ο ΓΕΛ Βέροιας
5 Έπαινος 5ης θέσης (αλφαβητική κατάταξη)

Βουδούρης Ιερόθεος            Ελληνικό Λύκειο Αννόβερου

Καστερούδης Παναγιώτης        Σχολή Μωραίτη

6

Έπαινος 6ης Θέσης

(αλφαβητική κατάταξη)

Ήλιος Κωνσταντίνος   2ο ΓΕΛ Κω

Καλδερίμη Φαία         3ο ΓΕΛ Νέου Ηρακλείου

Παυλίδου Στυλιανή         2ο ΓΕΛ Σερρών

Παντελάρου Κωνσταντίνα – 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο

           

7

Έπαινος 7ης θέσης

(αλφαβητική κατάταξη)

Βερυβάκη Μαρία-Καλλιόπη       26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο

Βόμβα Στυλιανή        Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης

Κόντος Μάριος-Φώτιος        5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης

Στεφανέλλη Μαρία-Ταξιαρχούλα     Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης

Ψωμά Νίκη        Πειραματικό ΓΕΛ  Ρεθύμνου

 

Έπαινοι ΔΟΦ

1ος νικητής

2ος νικητής

Επιλαχούσα

 

Τσιριγώτης Αναστάσιος      4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού

Κουβαράς Δημήτρης       1ο ΓΕΛ Αγ Δημητρίου

Μέρτζιου Βεατρίκη        Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων

16-20

Διάκριση επιλαχόντων

(βαθμολογική κατάταξη)

(α)Βαλέρα Μιχαέλα    Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου

(β)Δρόσου Αναστασία            Σχολή Μωραίτη

(γ)Μαμουζέλος Θέμελης        2ο ΓΕΛ Κω

(δ)Μπαμπένκο Νικολέτα        3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου

(ε)Τρευλάκη – Κουτέλλη Ευστρατία-Μαρία – Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης

 

Για να δείτε τα αποτελέσματα της τελικής φάσης σε αρχείο pdf, πατήστε εδώ.

Ανακοίνωση 16.01.2020

Για να δείτε το Χρονοδιάγραμμα Διημέρου Τελικής Φάσης σε αρχείο pdf καθώς και τους χάρτες των διαδρομών στο Πανεπιστήμιο Πατρών πατήστε εδώ.

 

 

Χρονοδιάγραμμα Διημέρου Τελικής Φάσης

 

 

 Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020

  •  14.00: Άφιξη των συμμετεχόντων στο Ξενοδοχείο Καστέλλο στο Ρίο. Οδηγίες – καρτελάκια συμμετεχόντων – παρουσίες μαθητών
  • 16.00: Υποδοχή των συμμετεχόντων στη Bιβλιοθήκη του Τμήματος Φιλοσοφίας (Κτήριο Κ22)
  • 16.30 – 19.30: Διεξαγωγή του Διαγωνισμού – συγγραφή του δοκιμίου  (Τελικός του Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού, Αίθουσα Κ21)
  • 16.30 – 18.00: Διάλεξη από τον Επίκουρο Καθηγητή του ΤΦ Γιώργο Σαγκριώτη με τίτλο «Η ελευθερία ως παιδαγωγικός στόχος. Για την επικαιρότητα της καντιανής θεωρίας της αγωγής».
  • Ώρα 19.30 Σνακ για τους/τις μαθητές/τριες
  • Ώρα 20.00 και εφεξής: Μαθητές και εθελοντές σε κοινή έξοδο
  •  Επιστροφή στο Ξενοδοχείο Castello.

 — Τέλος 1ης Ημέρας —

 

 

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020

  •  8.00-8.45: Πρωινό στο Καστέλλο (μαθητές και εθελοντές
  • 9.00-11.00: Διεξαγωγή της δοκιμασίας για τη συμμετοχή στη ΔΟΦ – ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Η/Υ (Κτήριο Κ35)
  • 9.00-11.00: Ανοιχτή συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς για τη θέση της φιλοσοφίας στο curriculum του Λυκείου σήμερα (Βιβλιοθήκη ΤΦ). Στη συζήτηση θα μετέχουν μέλη ΔΕΠ του ΤΦ
  • 12.30 Δεξίωση για μαθητές/τριες, συνοδούς, εθελοντές και μέλη Επιστημονικής Επιτροπής του Διαγωνισμού. Αίθουσα Τελετών Πανεπιστημίου Πατρών «Οδυσσέας Ελύτης», Κτήριο Α, Πρυτανεία ΠΠ, Α΄ όροφος
  • 13.15: Τελετή λήξεως στην αίθουσα Οδυσσέας Ελύτης. Ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, ανακήρυξη των νικητών και απονομή των βραβείω
  • Ώρα 14.00: Λήξη και επιστροφή στο ξενοδοχείο.

 — Τέλος 2ης Ημέρας —

– Καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής σας στο Πανεπιστήμιο Πατρών, θα σας συνοδεύουν φοιτητές‒εθελοντές του Τμήματος Φιλοσοφίας –

 

 

Για να δείτε το Χρονοδιάγραμμα Διημέρου Τελικής Φάσης σε αρχείο pdf καθώς και τους χάρτες των διαδρομών στο Πανεπιστήμιο Πατρών πατήστε εδώ.

 

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

 

 

 

 

 

Ανακοίνωση 16.01.2020

Για να δείτε το Χρονοδιάγραμμα Διημέρου Τελικής Φάσης σε αρχείο pdf καθώς και τους χάρτες των διαδρομών στο Πανεπιστήμιο Πατρών πατήστε εδώ.

 

 

Χρονοδιάγραμμα Διημέρου Τελικής Φάσης

 

 

 Παρασκευή, 17 Ιανουαρίου 2020

  •  14.00: Άφιξη των συμμετεχόντων στο Ξενοδοχείο Καστέλλο στο Ρίο. Οδηγίες – καρτελάκια συμμετεχόντων – παρουσίες μαθητών
  • 16.00: Υποδοχή των συμμετεχόντων στη Bιβλιοθήκη του Τμήματος Φιλοσοφίας (Κτήριο Κ22)
  • 16.30 – 19.30: Διεξαγωγή του Διαγωνισμού – συγγραφή του δοκιμίου  (Τελικός του Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού, Αίθουσα Κ21)
  • 16.30 – 18.00: Διάλεξη από τον Επίκουρο Καθηγητή του ΤΦ Γιώργο Σαγκριώτη με τίτλο «Η ελευθερία ως παιδαγωγικός στόχος. Για την επικαιρότητα της καντιανής θεωρίας της αγωγής».
  • Ώρα 19.30 Σνακ για τους/τις μαθητές/τριες
  • Ώρα 20.00 και εφεξής: Μαθητές και εθελοντές σε κοινή έξοδο
  •  Επιστροφή στο Ξενοδοχείο Castello.

 — Τέλος 1ης Ημέρας —

 

 

Σάββατο, 18 Ιανουαρίου 2020

  •  8.00-8.45: Πρωινό στο Καστέλλο (μαθητές και εθελοντές
  • 9.00-11.00: Διεξαγωγή της δοκιμασίας για τη συμμετοχή στη ΔΟΦ – ΣΥΓΓΡΑΦΗ ΞΕΝΟΓΛΩΣΣΟΥ ΔΟΚΙΜΙΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ Η/Υ (Κτήριο Κ35)
  • 9.00-11.00: Ανοιχτή συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς για τη θέση της φιλοσοφίας στο curriculum του Λυκείου σήμερα (Βιβλιοθήκη ΤΦ). Στη συζήτηση θα μετέχουν μέλη ΔΕΠ του ΤΦ
  • 12.30 Δεξίωση για μαθητές/τριες, συνοδούς, εθελοντές και μέλη Επιστημονικής Επιτροπής του Διαγωνισμού. Αίθουσα Τελετών Πανεπιστημίου Πατρών «Οδυσσέας Ελύτης», Κτήριο Α, Πρυτανεία ΠΠ, Α΄ όροφος
  • 13.15: Τελετή λήξεως στην αίθουσα Οδυσσέας Ελύτης. Ανακοίνωση των αποτελεσμάτων, ανακήρυξη των νικητών και απονομή των βραβείω
  • Ώρα 14.00: Λήξη και επιστροφή στο ξενοδοχείο.

 — Τέλος 2ης Ημέρας —

– Καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής σας στο Πανεπιστήμιο Πατρών, θα σας συνοδεύουν φοιτητές‒εθελοντές του Τμήματος Φιλοσοφίας –

 

 

Για να δείτε το Χρονοδιάγραμμα Διημέρου Τελικής Φάσης σε αρχείο pdf καθώς και τους χάρτες των διαδρομών στο Πανεπιστήμιο Πατρών πατήστε εδώ.

 

Ευχόμαστε σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

 

 

 

 

 

Ανακοίνωση 12.01.2020

 

Ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα της προκριματικής φάσης του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με την ανάρτηση της κατάστασης των προκρινόμενων μαθητών/μαθητριών (15) και των επιλαχόντων μαθητών /επιλαχουσών μαθητριών (5) για την τελική φάση (Πάτρα, 17 & 18 Ιανουαρίου 2020). Οι επιλαχόντες μαθητές/ επιλαχούσες μαθήτριες θα προσκληθούν να λάβουν μέρος στον τελικό κατά τη σειρά επιτυχίας τους, εφ’ όσον κάποιοι από τους προκρινόμενους/ προκρινόμενες δηλώσουν ότι δεν θα προσέλθουν.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές, τους καθηγητές και τα σχολεία τους για την επιτυχία!

Πληροφορίες για τον Τελικό στο Πανεπιστήμιο Πατρών θα αναρτηθούν τις επόμενες ημέρες στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού. Τα Λύκεια των επιτυχόντων/ουσών μαθητών/μαθητριών θα ενημερωθούν με ηλεκτρονική επιστολή.

 

Για να δείτε τον πίνακα που ακολουθεί σε μορφή pdf, κάντε κλικ εδώ.

——————————

 

Αποτελέσματα Προκριματικής Φάσης 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου

Α/Α Επίδοση Όνομα μαθητή/τριας Σχολική μονάδα  
1 19 Ήλιος Κωνσταντίνος 2ο ΓΕΛ Κω  
2 18,5 Καραμίχου Μαγδαληνή 2ο ΓΕΛ Βέροιας  
3 18,5 Παυλίδου Στυλιανή 2ο ΓΕΛ Σερρών  
4 18 Καλδερίμη Φαία 3ο ΓΕΛ Νέου Ηρακλείου Αττικής  
5 18 Κουβαράς Δημήτριος 1ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου Αθήνας  
6 18 Μέρτζιου Βεατρίκη Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων  
7 18 Τσιριγώτης Αναστάσιος 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού  
8 18 Ψωμά Νίκη Πειραματικό ΓΕΛ  Ρεθύμνου  
9 17,75 Βερυβάκη Μαρία-Καλλιόπη 26ο ΓΕΛ Αθηνών – Μαράσλειο  
10 17,75 Βόμβα Στυλιανή Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης  
11 17,75 Βουδούρης Ιερόθεος Ελληνικό Λύκειο Αννόβερου  
12 17,75 Καστερούδης Παναγιώτης Σχολή Μωραίτη  
 13 17,75 Κόντος Μάριος-Φώτιος 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης  
14 17,75 Παντελάρου Κωνσταντίνα 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο  
15 17,75 Στεφανέλλη Μαρία-Ταξιαρχούλα Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης  
         

Επιλαχόντες/ούσες*

16 17,5 (α) Βαλέρα Μιχαέλα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου  
17 17,5 (β) Δρόσου Αναστασία Σχολή Μωραίτη  
18 17,5 (γ) Μαμουζέλος Θέμελης 2ο ΓΕΛ Κω  
19 17,5 (δ) Μπαμπένκο Νικολέτα 3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου  
20 17,5 (ε) Τρευλάκη – Κουτέλλη Ευστρατία Μαρία Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης  
21 17,5 (στ) Μαυρέττα Κτενά ΕΠΑΛ Κυπαρισσίας

 

*Τα γραπτά που ισοβάθμησαν με 17,5 αξιολογήθηκαν από την Επιστημονική Επιτροπή του Τμήματος Φιλοσοφίας εκ νέου συγκριτικά για την κατάταξη των μαθητών/τριών στη λίστα των επιλαχόντων/ουσών.

 

 

 

Ανακοίνωση 12.01.2020

 

Ανακοινώνουμε τα αποτελέσματα της προκριματικής φάσης του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου με την ανάρτηση της κατάστασης των προκρινόμενων μαθητών/μαθητριών (15) και των επιλαχόντων μαθητών /επιλαχουσών μαθητριών (5) για την τελική φάση (Πάτρα, 17 & 18 Ιανουαρίου 2020). Οι επιλαχόντες μαθητές/ επιλαχούσες μαθήτριες θα προσκληθούν να λάβουν μέρος στον τελικό κατά τη σειρά επιτυχίας τους, εφ’ όσον κάποιοι από τους προκρινόμενους/ προκρινόμενες δηλώσουν ότι δεν θα προσέλθουν.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τους μαθητές, τους καθηγητές και τα σχολεία τους για την επιτυχία!

Πληροφορίες για τον Τελικό στο Πανεπιστήμιο Πατρών θα αναρτηθούν τις επόμενες ημέρες στην ιστοσελίδα του Διαγωνισμού. Τα Λύκεια των επιτυχόντων/ουσών μαθητών/μαθητριών θα ενημερωθούν με ηλεκτρονική επιστολή.

 

Για να δείτε τον πίνακα που ακολουθεί σε μορφή pdf, κάντε κλικ εδώ.

——————————

 

Αποτελέσματα Προκριματικής Φάσης 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου

Α/Α Επίδοση Όνομα μαθητή/τριας Σχολική μονάδα
1 19 Ήλιος Κωνσταντίνος 2ο ΓΕΛ Κω
2 18,5 Καραμίχου Μαγδαληνή 2ο ΓΕΛ Βέροιας
3 18,5 Παυλίδου Στυλιανή 2ο ΓΕΛ Σερρών
4 18 Καλδερίμη Φαία 3ο ΓΕΛ Νέου Ηρακλείου Αττικής
5 18 Κουβαράς Δημήτριος 1ο ΓΕΛ Αγ. Δημητρίου Αθήνας
6 18 Μέρτζιου Βεατρίκη Μουσικό Σχολείο Ιωαννίνων
7 18 Τσιριγώτης Αναστάσιος 4ο ΓΕΛ Κορυδαλλού
8 18 Ψωμά Νίκη Πειραματικό ΓΕΛ  Ρεθύμνου
9 17,75 Βερυβάκη Μαρία-Καλλιόπη 26ο ΓΕΛ Αθηνών – Μαράσλειο
10 17,75 Βόμβα Στυλιανή Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης
11 17,75 Βουδούρης Ιερόθεος Ελληνικό Λύκειο Αννόβερου
12 17,75 Καστερούδης Παναγιώτης Σχολή Μωραίτη
 13 17,75 Κόντος Μάριος-Φώτιος 5ο ΓΕΛ Μυτιλήνης
14 17,75 Παντελάρου Κωνσταντίνα 26ο ΓΕΛ Αθήνας – Μαράσλειο
15 17,75 Στεφανέλλη Μαρία-Ταξιαρχούλα Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης
Επιλαχόντες/ούσες*
16 17,5 (α) Βαλέρα Μιχαέλα Εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου
17 17,5 (β) Δρόσου Αναστασία Σχολή Μωραίτη
18 17,5 (γ) Μαμουζέλος Θέμελης 2ο ΓΕΛ Κω
19 17,5 (δ) Μπαμπένκο Νικολέτα 3ο ΓΕΛ Ρεθύμνου
20 17,5 (ε) Τρευλάκη – Κουτέλλη Ευστρατία Μαρία Πειραματικό ΓΕΛ Μυτιλήνης
21 17,5 (στ) Μαυρέττα Κτενά ΕΠΑΛ Κυπαρισσίας

 

*Τα γραπτά που ισοβάθμησαν με 17,5 αξιολογήθηκαν από την Επιστημονική Επιτροπή του Τμήματος Φιλοσοφίας εκ νέου συγκριτικά για την κατάταξη των μαθητών/τριών στη λίστα των επιλαχόντων/ουσών.

 

 

 

Ανακοίνωση 07.08.2019

Με χαρά ανακοινώνουμε το Θέμα του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου για την ακαδημαϊκή χρονιά 2019-20 το οποίο θα έχει θέμα την Ελπίδα. Ειδικά για τη φετινή χρονιά, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί νωρίτερα σε σχέση με άλλες χρονιές. Συγκεκριμένα, η πρώτη φάση (ο διαγωνισμός σε κάθε ΔΔΕ) θα διεξαχθεί μέσα Δεκέμβρη 2019 και η δεύτερη φάση (η τελική η οποία πραγματοποιείται στο ΠΠ) θα διεξαχθεί στα μέσα Γενάρη του 2020. Το Σεπτέμβρη θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση και ενημέρωση με συγκεκριμένες ημερομηνίες στους κανονισμούς και στην εγκύκλιο η οποία θα προωθηθεί στις ΔΔΕ. Θα χαρούμε πολύ για τη συμμετοχή σας και θα είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία. 

Ανακοίνωση 07.08.2019

Με χαρά ανακοινώνουμε το Θέμα του 9ου Πανελλαδικού Μαθητικού Διαγωνισμού Φιλοσοφικού Δοκιμίου για την ακαδημαϊκή χρονιά 2019-20 το οποίο θα έχει θέμα την Ελπίδα. Ειδικά για τη φετινή χρονιά, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ο διαγωνισμός θα πραγματοποιηθεί νωρίτερα σε σχέση με άλλες χρονιές. Συγκεκριμένα, η πρώτη φάση (ο διαγωνισμός σε κάθε ΔΔΕ) θα διεξαχθεί μέσα Δεκέμβρη 2019 και η δεύτερη φάση (η τελική η οποία πραγματοποιείται στο ΠΠ) θα διεξαχθεί στα μέσα Γενάρη του 2020. Το Σεπτέμβρη θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση και ενημέρωση με συγκεκριμένες ημερομηνίες στους κανονισμούς και στην εγκύκλιο η οποία θα προωθηθεί στις ΔΔΕ. Θα χαρούμε πολύ για τη συμμετοχή σας και θα είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε πληροφορία.